Governor Information and Duties 2019/20

The table below show the details, committee memberships and duties for the 2018/19 Governing Body.  
 

Hook Infant School - Governors’ Details for the Academic Year 2019/2020

Name

Category

Appointed by

Term of Office

end date

Committee membership

Responsibilities

Alison Collier

 

Co-opted

GB

16.09.2021

Resources Committee

Pay Committee

Chair of Governors

Corrinne Kinge

Local Authority

LEA

16.09.2021

Resources Committee

Pay Committee

Vice Chair of Governors

Sarah Carter

Staff

Staff

31.08.2023

Curriculum Committee

PE

James Flood

Co-opted

GB

26.01.2021

Charitable Trust

Forum Rep

Marion Foster

Co-opted

GB

22.09.2019

Curriculum Committee

 

Julie McArthur

Co-opted

GB

18.01.2021

Charitable Trust

Site Security

Health and Safety Rep

Christopher Mulholland

Co-opted

GB

16.09.2021

Curriculum Committee

Pay Committee

Curriculum Committee Chair

SEN/PP/Inclusion

English

Nicola Ryder

Parent

Parents

05.07.2020

Charitable Trust

Forum Rep

Melanie Walker

Headteacher  

GB

 

Curriculum Committee

Resources Committee

Site Security

Charitable Trust

Headteacher

Andrew Weakley

Parent

Parents

22.09.2020

Curriculum Committee

Charitable Trust

GDPR

Computing and Science

 Francesca Wood

Co-opted

GB

 

20.09.2021

Curriculum Committee

Charitable Trust

Maths and EYFS