Governor Information and Duties 2020/21

The table below show the details, committee memberships and duties for the 2020/21 Governing Body.  
 

Name

Category

Appointed by

Term of Office

end date

Committee membership

Responsibilities

Alison Collier

 

Co-opted

GB

16.09.2021

Resources Committee

Pay Committee

Chair of Governors

Corrinne Kinge

Local Authority

LEA

16.09.2021

Resources Committee

Pay Committee

Vice Chair of Governors
Development & Training Governor
Safeguarding Governor

Sarah Carter

Staff

Staff

31.08.2023

Curriculum Committee

PE

James Flood

Co-opted

GB

26.01.2021

Charitable Trust

Charitable Trust Working Party

Forum Rep

Victoria Gazzard

Associate

GB

22.09.2024

Charitable Trust Working Party

 PR

Mandy Gibbons

Co-opted

GB

22.09.2024

Curriculum Committee

EYFS

Edwin Ives - Ware

Co-opted

GB

22.09.2024

Charitable Trust

Charitable Trust Working Party

Charitable Trust Working Party Chair

 

Nicola Kevitt

Co-opted

GB

10.03.2021

Charitable Trust

Charitable Trust Working Party

Charitable Trust Chair

Forum Rep

Christopher Mulholland

Co-opted

GB

16.09.2021

Curriculum Committee

Pay Committee

Curriculum Committee Chair

SEN/PP/Inclusion

English

Darren Perry

Parent

GB

22.09.2024

Resources Committee

Pay Committee

Charitable Trust Working Party

Health and Safety

Anne Simpson

Co-opted

GB

22.09.2024

Curriculum Co

Charitable Trust Working Party

 

English

Kathryn Sloane

Parent

GB

22.09.2024

Curriculum Committee

Charitable Trust Working Party

 

GDPR

Computing and Science

 

Melanie Walker

Headteacher  

GB

 

Curriculum Committee

Resources Committee

Site Security

Charitable Trust

Headteacher

Francesca Wood

Co-opted

GB

 

20.09.2021

Curriculum Committee

Charitable Trust Working Party

Maths and RE