Governor Information and Duties 21/22

The table below show the details, committee memberships and duties for the 2021/22 Governing Body.  
 

Name

Category

Appointed by

Term of Office

end date

Committee membership

Responsibilities

Alison Collier

 

Co-opted

GB

16.09.2025

Resources Committee

Pay Committee

Chair of Governors

Chair of Resources

Corrinne Kinge

Local Authority

LEA

16.09.2025

Resources Committee

Pay Committee

Vice Chair of Governors

Vice Chair of Resources 


Development & Training Governor 


Safeguarding Governor

Danielle Farr

Staff

Staff

21.09.2025

Curriculum Committee

 

Victoria Gazzard

Co-opted

GB

26.01.2025

Charitable Trust

Charitable Trust Working Party

Forum Rep

PR

Mandy Gibbons

Co-opted

GB

22.09.2024

Curriculum Committee

 EYFS, Maths, RE

Edwin Ives - Ware

Co-opted

GB

22.09.2024

Charitable Trust

Charitable Trust Working Party

Charitable Trust Working Party Chair

Christopher Mulholland

Co-opted

GB

16.09.2025

Curriculum Committee

Pay Committee

 

Curriculum Committee Chair

SEN/PP/Inclusion

 

Darren Perry

Parent

GB

22.09.2024

Resources Committee

Charitable Trust Working Party

Trustee Charitable Trust

Health and Safety

Forum rep

Anne Simpson

Co-opted

GB

22.09.2024

 

Curriculum Committee

 

English

Kathryn Sloane

Parent

GB

22.09.2024

Curriculum Committee

Charitable Trust Working Party

 

GDPR

Computing and Science

 

Melanie Walker

Headteacher  

GB

 

Curriculum Committee

Resources Committee

Site Security

Charitable Trust

Headteacher